Teachers

Serap Yüzgüller

Sanat Tarihinde Güzellik ve Çirkinlik // Pazartesi Saat 11:30


1999 yılında mezun olduğu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde '2002 yılında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Aynı bölümde Prof. Dr. Uşun Tükel'in danışmanlığında başladığı doktora çalışması sırasında 2007 yılında burslu olarak gittiği Londra'da Warburg Enstitüsü'nde araştırmacı olarak bulundu. 

'Batı Sanatında İsa'nın Mucizelerinin İkonografisi: Başlangıcından Karşı-Reformasyon'a Kadar' başlıklı doktora tezini 2008'de tamamladı. 2002 yılından bu yana Araştırması Görevlisi olarak çalıştığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde, 'İkonografi' ve 'Mitoloji Semineri' derslerini vermektedir. Dr. Serap Yüzgüller Arsal, çalışmalarını Hıristiyan ikonografisi ve Batı Sanatı alanlarında sürdürmektedir.


Seda Yavuz

Sanatın Yasak Tarihi // Pazartesi Saat 15:00


1974 yılında İstanbul'da doğdum. 1993'te Saint Benoit Fransız Lisesi'nden, 1999'da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nden mezun oldum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde, Prof.Dr. Uşun Tükel danışmanlığında 'Yapı-bozum Bağlamında Fluxus Hareketi' isimli Yüksek Lisans Tezi'mi 2004 yılında, 'Heykelde Boşluk Kavrayışı: Modernizm ve Sonrası' isimli Doktora Tezi'mi de 2011 yılında bitirdim. 2000 yılından beri İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışıyorum. Çalışma alanlarım 20. yüzyıl sanatı ve güncel sanat. 2007 yılından beri Simya Galeri'de Heykel Tarihi ve 20.yüzyıl sanatı dersleri, 2011 yılından beri Kumbara Sanat'ta 20.yüzyıl sanatı derslerini vermeyi sürdüyorum. Ali'nin annesiyim.


Emre Zeytinoğlu

Simya Galeri Sanat ve Felsefe Konuşmaları Semineri // Pazartesi Saat 18:30


1980 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik Bölümü'nden mezun oldu. 

1986 yılından itibaren sergi açıyor ve 1988'den bu yana da sanat konusunda makaleler yayınlıyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde 'Sanat, Kuram ve Eleştiri' ve 'Sanat ve Tasarım Kültürü' adlı dersleri veriyor. 

'Bir Boşluğa İşaret Bırakmak / Mesafe ve Temas' (2013),
'Sanat Üzerine Yersiz Yorumlar' (2008), 
'Uyku Tulumunda Spor' (2004), 
'Sanatın Suç Ortaklıkları' (2003), 
'Kavramın Sınırlarında' (Ali Akay ile, 1998) ve 
'Pisuarın Bir Dekonstrüksiyonu' (Ali Akay ile, 1994) gibi kitapları bulunuyor.


Asuman Kafaoğlu Büke

Karşılaştırmalı Edebiyat Seminerleri // Salı Saat 18:00


1959 yılında İstanbul'da doğdu. Orta ve lise eğitimini Cenevre, İsviçre'de tamamladı. California State Long Beach Üniversitesi, Felsefe bölümünden mezun oldu. Türkiye'ye döndükten sonra, önce ODTÜ'de, sonra Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. İngilizce ve Fransızcadan çeviriler yaptı. TRT ve Açık Radyo için edebiyat ve klasik müzik temalı programlar hazırladı ve sundu. İstanbul Üniversitesi Dramaturji bölümünde, Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde sanat felsefesi dersleri verdi. 

1998-2006 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi Kitap ekinde düzenli kitap eleştirileri yazdı ve 2008 yılından beri edebiyat eleştirmeni olarak Radikal gazetesinde yazmaktadır. 'Yazın Sanatı' başlıklı kitabı, 2011 yılında yayımlandı. Halen yaratıcı yazarlık ve edebiyat tarihi dersleri vermektedir.


SEDA BİNBAŞGİL

Cazın Farkına Varmak // Cumartesi Saat 14:30


Caza ilgi duyması Amerika Birleşik Devletleri'nde gördüğü eğitim dönemine rastlar. Üniversite yılları, derslere hazırlanmanın yanısıra, okula yakın mesafede bulunan, cazın beşiği New Orleans'taki kulüplerde caz dinleyerek ve kişisel bir caz arşivi oluşturarak geçer. 

Türkiye'ye döndükten bir müddet sonra, Açık Radyo'da 'Esintiler' isimli haftalık caz programını hazırlayıp sunmaya başlar. Mayıs 1996'dan beri süregelmekte olan bu programın yanısıra, yine Açık Radyo'da, 2005 yılında, 'Nadir Bir Kuş Türü: Ölümünün 50.yılında Bir Charlie Parker 

Belgeseli' ve 'Bu Şimdi Caz mı?: Caz'ın sosyal ve müzikal tarihi' programlarını, 2006-07'de ise 'Yüce Bir Aşk': Bir John Coltrane Belgeseli) isimli programları hazırlayıp sunmuştur. 

2005 yılında 15.Akbank Caz Festivali kapsamında 'Charlie Parker' üzerine bir seminer veren Binbaşgil, 2006-2011 yılları arasında Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nin 'Genç Caz Yarışması'nda jüri üyeliği yaptı ve son 4 senedir de Akbank Caz Festivali'nin danışmanları arasında yer alıyor.     

2006 ve 2007 yıllarında Uluslararası Caz Eğitimi Kuruluşu'nun (International Association for Jazz Education-IAJE) New York'ta verdiği uluslararası kongrelere katılmış olan Seda Binbaşgil, Eylül 2007'de ise Columbia Üniversitesi'nde yapılan 'Jazz in the Global Imagination: Music, Journalism & Culture' isimli uluslararası bir panele konuşmacı olarak katılmıştır. 

Seda Binbaşgil, halihazırda zaman zaman çeşitli dergi ve gazetelerde caz üzerine yazılar yazmaktadır. 

Bilgi Üniversitesi, Simya Galeri ve Boğaziçi ve Koç Üniversiteleri gibi eğitim ve kültür kurumlarında 'Jazz Appreciation' dersleri ve seminerler vermiştir. Bunlardan Boğaziçi ve Koç Üniversiteleri ile Simya Galeri'deki dersleri hala devam etmektedir.


Sabrina Fresko

Çağdaş Mücevher ve Heykel Atölyesi // Çarşamba Cuma veya Cumartesi Saat 14:30


Sabrina Fresko İstanbul'da doğdu. St Michel Lisesinden sonra Paris UP7 de mimarlık okudu. Simya Galeri'de sanat seminerleri düzenleyip modern takı konusunda atölye çalışmaları gerçekleştirmektedir. 

SİMYA Galeri'de sergilediği tasarımları mobius heykeller olarak nitelenmekte, metalde dokuma teknikleri ve soyut heykel formları modern takı ve heykel konusunda yeni form ve teknikleri içermektedir.