Simya Gallery


Ortaköy Simya Galeri'de sanat günlük hayatımızın bir parçası oluyor

Edebiyat, müzik, sinema, destanlar, takı, sanat söyleşileri her hafta yinelenerek katılımcılarla buluşuyor. Bu ayrı disiplinler ilişki içindeler ama hiç bir zaman akla karayı karıştırıyorlar. Simya ancak izleyicilerin, katılımcıların içsel dünyasında gerçekleşiyor. Amacımız sanatın, bilginin ve paylaşımın gücünü kendi potamızda eriterek zenginleşmek. Bu disiplinlerin hepsi tarihi çerçevesi çizilerek, sanat eserlerinin hangi ortam ve etkileşimlerde ortaya çıktığı irdeleniyor. 

18 Ekim'de Sabrina Fresko'nun takı sergisi ile açılan Simya Galeri takı ve heykel sergilerinin yanı sıra sanat adına dünyada olup biteni, yeni çıkan kitap, tiyatro eseri, sinema vs. dalında sanatçılarla dinleyici önünde söyleşiler ve seminerler düzenlemeyi, bir anlamda sanata dair bir ilgi odağı oluşturmayı amaçlıyor. 

21. yy.'da sanat artık bilinmesi, onu anlamak için çaba sarfedilmesi gereken bir olgu. O sizi güzelliği, estetiği ve kusursuzluğu ile büyülemeyi seçmiyor çoğu zaman. Hayatın gittikçe artan karmaşası günümüz yaratı dünyasının en büyük malzemesi. Bilmece çözüldükçe tadına varılan, sanat tarihi, modern ve post modern hareketlerin pusulasında çizilen sonsuz, girift bir o kadar da ilginç eğrilerden örülen bu nadide dokuyu keşfetmek için yola çıktık. Yolunu bilen hocalar bize önderlik edecekler, bazan da birlikte kaybolmayı isteyeceğiz, çok yüzlü ve katmanlı bir yaşamın değişik sanat disiplinlerindeki yansıması ile sarsılacağız.

Sağda: Parçalanma (Fragmentation) 

Sterling gümüş broş,
70 X 30 mm