+

Eylül-Ekim 2021 Programı

EYLÜL-EKİM AYLARI SEMINER PROGRAMI ZOOM ILE ONLINE


SİMYA GALERİ  SEMİNERLERİ 


EYLÜL-EKİM 2021 Programı    ZOOM ile online 


Katılım ve bilgi için info@simyagaleri.com adresine yazabilir, veya  0212 259 7740 no'lu telefonu arayabilirsiniz           


SANAT TARİHİ OKUMALARI 


DOÇ. DR. SERAP YÜZGÜLLER     


6, 13, 20, 27 EYLÜL Pazartesi Saat 15.00-17.00


6 Eylül, realizme doğru, Barbizon okulu Ressamları.


13 Eylül, Gustave Courbet, Rwealizm ve Yaşayan sanat yapmak


20 Eylül, Honore Daumier, Sanat ve Hiciv.


27 Eylül, Manet, Reddedilen Sanat ve Modernizmin kökleri


YAKIN TARİH, DOÇ AHMET KUYAŞ


4, 11, 18, 25 EKİM PAZARTESİ SAAT 18.00-20.00


I. Meşrutiyet’ten I. Cumhuriyet’e Yirmi haftaya yayılan bu tarih konferansları dizisi, başlığından da anlaşılacağı gibi, 1876’dan 1923’e kadarki dönemi ele alıyor. Yaklaşık yarım yüzyıl süren bu dönem, bilindiği gibi, siyasal tarihimizin en yoğun olduğu dönemdir. Ancak, alt bölümlerini Sultan II. Abdülhamit’in mutlak saltanat yıllarının, I. Dünya Savaşı’nı da kapsayan II. Meşrutiyet’in, son olarak da Millî Mücadele’nin oluşturması, konferans dizisinin yalnızca siyasal tarihe odaklanacağı anlamına gelmiyor. Nitekim söz konusu dönemin, sahne oluşturduğu toplumsal ve kültürel dönüşüm açısından bakıldığında da gayet yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla konferanslar bir yanda imparatorluktan ulus-devlete ve mutlak monarşiden temsilî rejime geçişi irdelerken, diğer yanda da konaktan apartman dairesine geçen, evinde yerli roman okunan çekirdek ailenin ortaya çıktığı, kadınların üniversiteye gitmeye başladığı, Latin alfabesiyle Medenî Kanun’un sürekli gündemde bulunduğu bir toplumu inceleyecek. Bazı önemli ipuçları olarak şunları sayabiliriz: Sultan II. Abdülhamit dönemi, ister II. Meşrutiyet aşamasında olsun ister Millî Mücadele aşamasında, Türk Devrimi olarak adlandırdığımız sürecin önder kadrolarının doğdukları, eğitildikleri ve mesleklerini icra etmeye başladıkları dönem olarak ilgimizi çekecek. II. Meşrutiyet döneminin ise ulusal egemenlik kavramının ortaya çıktığı ve uygulamaya konduğu süreç olarak önemini vurgulayacağız. Ayrıca, Türk milliyetçiliği ve çeşitli türevleri, feminizm, köktenci Batılılaşma ve İslâmî modernleşme gibi akımları inceleyeceğiz. Millî Mücadele döneminde ise dikkatimizi vereceğimiz iki temel süreç olacak: ulusal egemenlik ilkesini kesin zafere götüren yol ve bu yolda ilerlenirken kökten devrimcilerle ılımlı reformcular arasında yaşanan çekişme.  


APRENDEMOS ESPAGNOL, İspanyolca Öğrenelim


MİCHELE MARTİNEZ VELASCO. 


Salı 7, 14, 21, 28 Eylül Saat : 11.30 - 13 .30


 Rules in Spanish. Introducing yourself. Asking and answering questions related to personal details. Common things between us.   Foods and beverages. Describing a traditional plate. Talking about eating habits. Dialogues in a bar or a restaurant. Expressing likes and dislikes concerning food or beverages. Role-play. Describing a country, a city, or a neighbourhood. Expressing what we like/dislike the most from a place. Talking about Istanbul and other cities.


OKUMA KAVŞAĞI, ASUMAN K. BÜKE


5, 12, 19, 26 EKİM, Salı , Ekim  Saat 15.00 - 17.00


5 Ekim,Kazuo İshiguro, Klara ile Güneş.


12 Ekim, Anton Çehov'dan 2 öykü, Karım ve İyi İnsanlar, Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu fiminde esinlendiği öyküler.


19 Ekim, Yekta Kopan, Bana Kuşlar söyledi.


26 Ekim, Nermin Yıldırım, Ev


 


EDEBİYATTA DÖNÜŞÜM.


EMİNE AYHAN


SALI. 7, 14, 21, 28 EYLÜL SAAT 18.00-20.00


7 - 14 Eylül - Hamlet


21-28 Eylül Kafka - Akademi İçin Rapor (Kamuran Şipal çev., Cem yay.)


5 Ekim - Kafka- Açlık Sanatçısı (Kamuran Şipal çev. , Cem yay.)


12-19-26 Ekim- Kafka- Dava (Tanıl Bora çev., İletişim yay.) 


ÇAĞDAŞ SANAT . Bedenin Tarihi.


DOÇ. DR. SEDA YAVUZ


Çarşamba, 1, 8, 15, 22, 29 Eylül. Saat, 16.00 - 18.00


1 Eylül, Sanattan zanaate el aletleri


8 Eylül, sanat tarihinde el.


15 Eylül. Başlangıcından günümüze Fotograf Tarihi.


22 Eylül, Tanrılardan kahramanlara, heykelde erkek figürü.


29 Eylül, Modern sanatı dansçılarla okumak


CAZ VE TARİHİ, SELEN GÜLÜN


Nedir bu Caz denen şey


Çarşamba, 1, 8, 15, 22, 29 Eylül Saat 19.00-21.00


Caz ve Tarihini konu aldığımız “Nedir Bu Caz Denen Şey?” seminerimize yeni bir seri ile devam ediyoruz: Caz ağacından seçmeler. 1950’lere kadar sınırlandırılmış bir dönem içinde Caz müziğinin en önemli müzisyenlerinin daha yakından, derinlemesine bakacağımız bu seride yine her zamanki gibi bol bol müzik dinleyip videolar izleyeceğiz. Bu seminer serimizde ayrıca her ay bir seminerimize konuştuğumuz konular, dinlediğimiz müzikler ve incelemeye aldığımız sanatçılar ile ilgili sohbet edebileceğimiz bir caz müzisyeni konuğumuz olacak. Arada sürpriz performanslarım da devam edecek. Hepinizi bu yeni ve heyecanlı seminer serimize bekliyoruz!


1 Eylül. Vokalistler: Blues ve gezen müzisyenleri. Bessie Smith, Ma Rainey, Ethel Waters, Ida Cox.


8 Eylül Doğaçlama Ragtime ve ilk Caz soloistleri. Jelly Roll Morton, Louis Armstrong, Fats Waller, Sidney Bechett.


15 Eylül 1930’ların Caz orkestraları 1. Dönemin meşhur parçaları ve yorumları. Fletcher Henderson, Duke Ellington, Counte Basie, Lil Harden All Female Orchestra, Benny Goodman.


22 Eylül 1930’ların Caz Orkestraları 2. Dönemin meşhur parçaları ve yorumları. Cab Calloway, Chick Webb, Louis Armstrong, Glenn Miller, Artie Shaw. Misafir konuğumuz ile kısa bir sohbet.


29 Eylül İlk efsane kadın Caz vokalistleri: Billie Holliday, Ella Fitzgerald ve Sarah Vaughan.


6) Swing dönemin yıldız müzisyenlerine yakından bakış 1: Saksafoncular: Coleman Hawkins, Lester Young, Ben Webster.


7) Swing dönemin yıldız müzisyenlerine yakından bakış 2: Piyanistler: Fats Waller, Marry Lou Williams, Art Tatum, Nat King Cole.


8) ‘’Depresyon’’ zamanında ünlü olmuş şarkılar ve Gipsy Jazz. Django Reinhardt ve Stephane Grapelli. Hepimizin sevdiği Caz standartları ve yorumları: My Funny Valentine, All The Things You Are, Summertime… Mini konser. Konuk sanatçı ile kısa bir sohbet.  


YAPAY ZEKA VE ÖLÜMSÜZLÜK ÜZERİNE


DOÇ CAN BATUKAN


PERŞEMBE, 16, 23,30 EYLÜL SAAT 18.00-20.00


“Ölümsüzler ölümlü, ölümlüler ölümsüz.” Böyle demiştir Herakleitos, bundan 2500 yıl kadar önce. Kimler ölümlüdür? İnsanlar. Demek ki onlar ölümsüzdür. Kimler ölümsüzdür? Tanrılar ve cansızlar. Demek ki onlar da ölümlü olmalıdır. Peki nasıl? “Biri diğerinin ölümünü yaşar, diğeri ötekinin yaşamını ölür.” (Diels §.62) Ölümlü olan bedendir. O ruhun ölümsüzlüğünü yaşar. Ölümsüz olan da ruhtur. O da bedenin yaşamını ölür. Ruhun ölümsüzlüğü sentetik varoluşa geçebilir mi? Ya da zaten yaşama sahip olmamak bakımından bu yapaylık çoktan ölümsüz değil midir? Yapay Zekâ kendini ölümlü yapmaya doğru ilerlerken İnsanlığın varolmayı sürdürmek için önündeki tek yol ölümsüzlüğü bulmaktır. İnsanoğlu için ölümsüzlüğün mümkün olan dört biçimi vardır ve Yapay Zekânın iktidarı, şüphesiz bu dört yoldaki hibritleşmelerle dolu olacaktır. Bu seminer dizisinde Yapay Zekânın felsefi kökenlerine inerek 21. yüzyılda önümüze dikilecek olan insan-sonrası ve insan-ötesi varoluşlara ışık tutmayı ve tartışmayı deneyeceğiz.


16 Eylül, Antik Dünyada Ölümsüzlük Arayışı 1


23 Eylül, Antik Dünyada Ölümsüzlük Arayışı 2


30 Eylül, Yapay Zekânın Ontolojisi 1


7 Ekim , Yapay Zekânın Ontolojisi 2 Ana Seminer: (8 hafta)


14 Ekim, Golem efsanesi


21 Ekim, Ramon Llull’un Ars Magna’sı


28 Ekim, El Cezeri ve ilk robot


4 Kasım, Leibniz’in kombinasyonları


11 Kasım, Alan Turing ve Evrensel Turing Makinesi


18 Kasım, Derrida ve Grammatoloji’nin manası


25 Kasım, Kendiliğinden İleri İşleyiş Toplumu 2 Aralık, YZ  


İNSANLIĞIN SERÜVENİ,  


DR İLKER AKTÜKÜN


Cuma 3, 10, 17, 24 Eylül Saat 18.00- 20.00


İNSANLIĞIN SERÜVENİ SERİSİ ,


_SOĞUK SAVAŞ İÇİNDE KRİZLER -ABD ve SSCB arasındaki diyalog girişimini engelleyen kriz: U2 -Dünyayı bir nükleer savaşın kıyısına getiren kriz: Küba ekim füzeleri -Süveyş krizi aynasında ABD Orta Doğu’da neden siyasal İslamcı hareketleri desteledi? -Soğuk Savaş içinde Detant (Yumuşama)ne anlama geliyordu?


_VİETNAM SAVAŞI ve 68 HAREKETİ -XX. Yüzyılın en uzun süren savaşı: Vietnam Savaşı -Vietnam savaşının XX. Yüzyıl tarihinde anlamı neydi? -68 hareketi neden ve nasıl başladı? -Irkçılık karşıtı hareket ve savaş karşıtı hareket nasıl birleşti? -Yeni toplumsal hareketlerin dünya siyasetinde anlamı neydi? -68 hareketi dünya siyasetini nasıl değiştirdi?


_SOĞUK SAVAŞIN SONUNA GELİRKEN -74 petrol krizi ve sonuçları. -78 İran İslam Devrimi ve anlamı. -Türkiye’de 80 askeri darbesi dünya siyasetinde ne anlama geliyordu? -Sovyetler Birliği’nin Afganistan’a Müdahalesi ve yeni bir dönemin açılışı. -El Kaide’nin kökenleri neydi? -ABD’de Reagan’ın iktidara gelişi ve II. Soğuk Savaş’ın başlangıcı.


_SSCB’DE GORBAÇOV DÖNEMİ: GLASNOST ve PERESTROYKA -Bir dönemin sonuna gelirken SSCB nasıl bir krize girmişti? -Gorbaçov’un uyguladığı Perestroyka ve Glasnost politikalarının anlamı neydi? -Doğu Avrupa devletlerinde rejim krizi ve değişim. -Sovyetler Birliği’nin tarih sahnesinden çekilişi.


_YENİ BİR DÜNYA DÜZENİ ARAYIŞI ve 11 EYLÜL -Neo-liberal düşüncenin yükselişi. -Yeltsin’den Putin’e , SSCB’den Rusya’ya. -Soğuk Savaş’ın siyasal yapıları yeni dünya düzenine nasıl uyum sağladı veya sağladı mı? -11 Eylül saldırılarının yeni dönem açısından anlamı neydi? -Soğuk Savaş sonrası dönem günümüz dünya siyasetini nasıl etkiliyor? AKDENİZ DÜNYASI SERİSİ


 _İLK UYGARLIKLAR ve AKDENİZ • Bir iç deniz olarak Akdeniz’in özgünlüğü • Homo Sapiens dünyayı kolonize ederken denizlerin rolü ve Akdeniz • İlk uygarlıklar ve ticaret yolları • İlk uygarlıklarda su ve deniz taşımacılığının önemi • Bir uygarlık alanı olarak Akdeniz: Mısır, Fenike (Kenan), Minos, Miken • Akdeniz batıklarının sırları


_ ÜZÜM ve ZEYTİNİN MUCİZESİ: ANTİK YUNAN ve ROMA • Akdeniz’in merkezi olarak Antik Yunan dünyası • Bir uygarlık alanı Antik Yunan coğrafyasının yükselişi • Akdeniz’in korkulan tanrısı Poseidon • Bilim ve felsefe ticarete yol gösteriyor • Bir kara gücünden deniz gücüne: Roma’nın yükselişi • Roma Kartaca’ya karşı Akdeniz hakimiyetinde rekabet


_HIRİSTİYAN-İSLAM REKABETİNDE AKDENİZ • Akdeniz üzerinden Hıristiyanlığın yayılışı • Roma’nın çöküşü Avrupa’nın Hıristiyanlaşması • Akdeniz’in bir İslam gölü haline gelmesi • Haçlı seferleri: Bir mücadele alanı olarak Akdeniz • Haçlı seferlerinin görünmeyen sonucu: Yeniden canlanan Akdeniz ticareti • İtalya’da başlayan Rönesans çağının Akdeniz’li kökenleri


_COĞRAFİ KEŞİFLER DÖNEMİNDE TARİHİN KENARINA ÇEKİLEN AKDENİZ • Zenginlik Arayan Avrupa: Marko Polo’dan coğrafi keşiflere • Dünyayı bütünleştiren serüvenci: Kristof Kolomb • Akdeniz gözden düşerken Atlantik’in yükselişi • Yeni taşıma yolları Okyanuslar • Ticari Devrimin yeni aktörleri: Portekiz, İspanya, Büyük Britanya


_SÖMÜRGE YOLU OLARAK AKDENİZ • Orta Doğu ve Asya’nın sömürgeleştirilmesi • Büyük Britanya tacının incisi Hindistan • Süveyş kanalı Akdeniz coğrafyasını nasıl değiştirdi • 1870’ler dönemeci Orta Doğu, petrol ve Akdeniz’in yeni anlamı • Akdeniz’in adaları Kıbrıs, Malta ve Girit’in yeni dönem yeni misyonlar


 _20. YÜZYILIN JEOPOLİTİK MÜCADELE ALANI OLARAK AKDENİZ • I. Dünya Savaşında Akdeniz • Faşist İtalya’nın “mare nosturum”u • II. Dünya Savaşında Akdeniz • Yunan iç savaşı, Truman doktrini ve Akdeniz’in yeni aktörü ABD • 1956 Süveyş krizi, Eisenhower doktrini ve soğuk savaşın arenası olarak Akdeniz • 21. Yüzyılın şafağında Akdeniz: Bir uygarlık alanı mı yoksa dünya hakimiyetinde bir mücadele alanı mı?  


EDEBİYATTAN  SİNEMAYA


ALİN TAŞCIYAN


CUMARTESİ 4, 11, 18, 25 EYLUL SAAT 18.00-20.00


Piyanist Kitap Elfride Jelinek Film Michael Haneke


Kurt Vonnegut Jr.'dan 5 Numaralı Mezbaha / George Roy


Hill ya da Şampiyonların Kahvaltısı / Alan Rudolph


Kadınlar Arasında / Michelangelo Antonioni Yalnız Kadınlar Arasında / Cesare Pavese -


1984 Kitap George Orwell Film Michael Radford Koku Kitap Patrick Süskind Film Tom Tykwer 


Mesaj Film Robert Zemeckis Kitap Carl Sagan Ann Druyan


Kurosawa'nan RAN'I Shakespeare'in Kral Lear uyarlaması olarak


Taviani Kardeşler'in Cesare Deve Morire'sini Julius Ceaser uyarlaması olarak


Medea Trajedi Euripides Film Pasolini


Faust Oyun Goethe Film Alexander Sokurov


Bir Simenon uyarlaması Kedi  ya da Tren Pierre Granier Deferre  


Bilgi ve Kayıt için :


info@simyagaleri.com  


0212 259 7740 


www.simyagaleri.com