DEVAMLILIK
Moebius Heykel ve Takı Sergisi
Sabrina Fresko
5 Kasım 2008 – 17 Ocak 2009Vücutla birlikte hareket eden, onunla bütünleşen, onu takanın düşünce ve hayata karşı duruşunu yansıtan , değişik tekniklerle organik bir hareketliliğe ulaşan Sabrina Fresko'nun "Takılabilir Heykeller"i mücevher veya takı olmanın ötesinde modern sanatın bir medyası olarak ifade buluyor. 

Kinetik döngü, Devamlılık, sonsuzluk formları sanat tarihçileri ve kritikleri tarafından mobius heykel olarak nitelendiriliyor. 

Bir yüzeye tek bir noktadan dayanan heykel denge,simetri,devamlılık unsurlarını birleştiriyor. Bu nokta üzerinde dönmesi de olası, o zaman boşlukta bir küreyi tamamlayacak. Maddeden çok boşlığu kullanıyor, resimde görülen gölge bu boşluğun kuvvetlendirici öğesi. Bakır heykele toprak ışıltısı veriyor, bu çok yalın çizgiye bir gerçeklik katıyor, heykel sadece formuyla değer kazanıyor,kullanılan bakır bir sıcaklık hissi yayıyor. Aşağıda kesişme noktasında ince bir aralık var şeritler birleşmeden kendi yollarına gidiyor, yukarı doğru eşit paraboller çiziyor, gine birleşmiyor, şekil kendi içine kapanıyor, kusursuz bir devamlılık içinde heykel var oldukça deviniyor, kendi özgür çizgilerini koruyorlar. 

Gözlerinizi kapatın! Bir yol gördüğünüzü var sayın; uçsuz bucaksız, insan elinin yetkinliğinin hissedilmediği bir yol… İlerlemeye başlayın; gittikçe nereye gittiğinizin bir önemi olmadığını, 'Yalnızca bu yalın yolda ilerlemek gerektiğini ,hareket ediyor olmanın "yaşadığımızın işareti" olduğunu farkedeceksiniz. 

Devamlılık heykelinin en önemli özelliği metalin hiç bir yerinde bir müdahale, kesişme, olmaması.
Bir şeridin kendi içine kapanıp çıkaracağı bir şekili özgürce kullanmış olması. 

Sabrina FRESKO
2008