İZLE-N-İM

Simya Galeri Sanatçıları Takı Sergisi
23 Mayıs – 23 Haziran 2006Sergiye Katılanlar: ENDER BALOĞLU, FERİDE BAYRAK, LİNA BENHALEGUA, LEYLA ÇELİK, NESRİN ÇORAKÇI, SİLVİE ERDEĞİRMENCİ, SABRİNA FRESKO, JAK LEVİ, GAMZE TANER, NUR TERÜN, LİNDA YAHYAOĞLU 

Simya Galeride gerçekleştirdiğimiz sergide İZLE-N-İM konusunu seçtik, bu sergi takı hakkında söyleyecek değişik bir sözümüz olduğunun manifestosudur. 

İZLENİMCİ ressamlar sanat tarihinde ilk defa aynısının tıpkısını yapmaktan vazgeçip kendi tarzlarını, dokularını, ışıklarını yarattılar, empresyonismden sonra gelen ekspresyonism, futurism,surrealism gibi bütün sanat akımları onların açtığı yoldan ilerledi ve düşünce, yenilik sanatın eksenine oturdu, sanat akımları oyun kartları gibi birbirinden etkilenerek çığ gibi büyüdü.
Sanat eserlerinden İZLE-N-İM alarak gerçekleştirdiğimiz takılar izledikleri tabloların özüne değindiler ama kendi özgünlüklerini keşfettikleri an varoldular. Bu sergi sanat tarihçilerinin form bitti, resim, heykel, plastik sanatlar bitti diyenlere insanlar var oldukca plastik sanatların bitmeyeceğini, belki evrilerek, medya değiştirerek hep var olacağını kanıtlamak istercesine form cümbüşü oluşturdu. 

Segileme düzeninde tabloların önünde askıda mobillerle tablolardan fırlamış gibi gümüş, kıymetli ve yarı kıymetli taşlarla bezenmiş takılar tabloların önünde dönüyor, tablolarıdan İZLE-N-İM'ler görülüyor, ama her form kendi özgünlüğünde, hiç bir şekilde tablonun aynısını tekrar etmiyor. 

Bir sanat eserinin içine dalıp oralarda dolaştınız mı hiç ?
Neler anlatıyor ya da ben ne anlıyorum diye sordunuz mu kendinize?
İZLE-N-İM Sergisi için 3 tablodan izlenim alıp modern takı dünyasına yeni bir soluk getirdik.
Picasso :Avignonlu Kızlar - Les Demoiselles d'Avignon
Matisse :Yaşama Sevinci - Joie de Vivre
George Seurat :Büyük Jat'ta Piknik - La Grande Jatte
Tasarladığımız takılar tabloları izledi, izlenen tablo nasıl bir his uyandırıyorsa, izleyen sanatçıda neleri çağrıştırıyorsa onları 3 boyutlu heykellere ve takılara dönüştürdüler.

Takı'nın özüne gidersek İMge karşımıza en çok çıkan sözcük olacaktır.
Takı bir İMge dir. Çağlar boyunca bir düşünceyi, zenginliği, dini, evliliği, bağlılığı, asaleti vs. İMge lemiştir.
Simya Galeri Sanatçıları Takı'yı Sanatla İMge lediler.

Tablolardan bağımsız ama oların izinde giden Takılar tablolardan kurtulunca, özgürlük onları büyüledi, yeni bir hayata başlarken hürriyetlerini istediler, artık sabit durmak zorunda değildiler, ya bir mobilde hareket etmeyi seçtiler ya da onları beğenenlerin teninde kendilerine yeni bir dünya yarattılar dört bir yana saçılıp tabloların gizemini haykırdılar. 

Sabrina FRESKO
2008