TAKILABİLİR HEYKELLER....HEYKELLER
  www.simyagaleri.com
 
 
Ekim 2018-2019 SİMYA GALERİ SEMİNER PROGRAMI
PAZARTESİ   SALI   ÇARŞAMBA   CUMA   CUMARTESİ  
     
 
     
 
     
 
     
 
     
 
13.45-15.45
Çağdaş Sanat
Doç.Seda Yavuz
     
11.00-14.00
TAKI VE HEYKEL ATÖLYESİ
SABRİNA FRESKO
     
10:30 - 13:30
TAKI VE HEYKEL ATÖLYESİ
SABRİNA FRESKO
 
                   
16.00-18.00
SANAT YAPITI SÖZÜNÜ NASIL İLETİR?
Doc Serap Yüzgüller
 
ANTİK YUNAN TRAGEDYASI
FERDA KESKİN
     
KLASİK SANAT
YALÇIN SADAK
 
14.00-16.00
 
                   
   
OKUMAK İSTEDİĞİMİZ KİTAPLAR
ASUMAN K. BÜKE
 
18.30-20.30
FELSEFE YENİ BAŞTAN. METİN OKUMALARI
EMRE ZEYTİNOĞLU
 
18.30-20.30
BİDÜNYA SİNEMA VE BiSürü KİTAP.
SEDA BİNBAŞGİL
     
                   
 
DOÇ SEDA YAVUZ : ÇAĞDAŞ SANAT
DOÇ SERAP YÜZGÜLLER : SANAT YAPITI SÖZÜNÜ NASIL İLETİR
Asuman K. Büke : Okumak İstediklerimiz
Doç.FERDA KESKİN : ANTİK YUNAN TRAGEDYASI
SABRİNA FRESKO : TAKI VE HEYKEL ATÖLYESİ
  :  
EMRE ZEYTİNOĞLU : FELSEFE YENİ BAŞTAN. METİN OKUMALAR
Seda Binbaşgil : BiDünya Sinema ve BiSürü Kitap
YALÇIN SADAK : KLASİK SANAT

Simya Galeri  Seminer Programı                       www.simyagaleri.com

-ÇAĞDAŞ SANAT:  DOÇ SEDA YAVUZ.

1,8, 15, 22 Ekim Pazartesi saat 13.45-15.45

RÖNESANS'TAN NEOKLASİZME BATI SANATI TARİHİ

Doç. Dr. Serap Yüzgüller  

1, 8, 15,22 Ekim Pazartesi saat 16.00-18.00

OKUMAK İSTEDİKLERİMİZ.Asuman K. Büke.

SALI SAAT 18.30-20.30.

 9 Ekim Lauren Elkin “Flanöz” (çeviri: Doğacan Doğan, Nebula, 2018)

23 Ekim. Jesmyn Ward "Söyle Hayalet Şarkını Söyle" (çev: Begüm Kovulmaz, Doğan Kitap, 2018)

6 Kasım: Dag Solstad “Mahcubiyet ve Haysiyet” (çeviri: Banu Syversten, YKY, 2018) 

15 günde bir Asuman K. Büke ile edebiyat konuşuyoruz  

METİN OKUMALARI: FELSEFE. Emre Zeytinoğlu.

Çarşamba saat 18.30-20.30.

Sanat ve Zanaat

TÜRKİYE TARİHİ semineri ve “ORTAÇAĞ FELSEFESİ semineri.

SEDA BİNBAŞGİL

5, 12, 19, 26 Ekim Cuma. saat 18.00-20.00

KLASİK SANAT: YALÇIN SADAK 

5, 12, 19, 26 EKİM SAAT 14.00-16.00

Klasik Sanat (Rönesans'tan Empresyonizme Resim Sanatı) Sosyal, siyasi, düşünsel arka plan, önde gelen sanatçılar. Dönemler: Ön ve Yüksek Rönesans, Manierizm, Barok, Rokoko, Neo Klasisizm, Romantizm, Realizm, Barbizon ekolü, Empresyonizm.

ANTİK YUNAN TRAGEDYASI:Doç. FERDA KESKİN

Gün ve saat Eylül ayında belirlenecek.

 

._TAKI VE HEYKEL ATÖLYESİ, SABRİNA FRESKO.

Çarşamba ve veya Cumartesi günleri saat 11.00-14.00

info@simyagaleri.com, 02122597740 veya 48 www.simyagaleri.com

 

 

 

SEMİNERLER MAYIS  2018 SONUNA KADAR SÜRECEKTİR                       (0212) 259 7740                info@simyagaleri.com

RÖNESANS'TAN NEOKLASİZME BATI SANATI TARİHİ Doç. Dr. Serap Yüzgüller 1, 8, 15,22 Ekim Pazartesi saat 16.00-18.00
RÖNESANS'TAN NEOKLASİZME BATI SANATI TARİHİ

RÖNESANS'TAN NEOKLASİZME BATI SANATI TARİHİ Doç. Dr. Serap Yüzgüller  

 Batı sanatının yaklaşık beş yüzyıllık tarihini tartışarak ele alacağımız bu uzun soluklu seminerimizde, Rönesans, Maniyerizm, Barok, Rokoko ve Neoklasizm üslupları başlıca uğraklarımız olacak. Söz konusu üslupların ortaya çıkış nedenlerini ve sanat anlayışlarını ele alınan zamanın ruhunun da kılavuzluğunda ayrıntılı biçimde irdeleyeceğiz. Bu beş yüzyıllık serüvende Giotto'dan Michelangelo'ya, Pontormo'dan Vasari'ye, Caravaggio'dan Rembrandt'a, Watteau'dan Hogarth'a, David'den Delacroix'ya pek çok sanatçı, üslubu belirleyen ya da kimi zaman bağlı olduğu üsluptan sıyrılan yapıtlarıyla tartışma konularımızı oluşturacak. Öte yandan bu süreçte yapıtların içeriklerini belirleyen mitolojik, ikonografik ve tarihsel temaların da izini sürecek, Batı kültürünün inşaasında etkili olan Yunan-Roma mitolojisi ve Kutsal Kitap sahnelerini de mercek altına almayı ihmal etmeyeceğiz.

ÇAĞDAŞ SANAT. DOÇ. Dr SEDA YAVUZ 1, 8, 15,22 Ekim Pazartesi 13:45-15.45
ÇAĞDAŞ SANAT.

Dünya müzelelerinde yeni sergiler, müze mimarisindeki yeni akımlar ve sergilenen sanat eserleriyle etkileşimleri.  Modernizmi 19.yy'da yaşayan ve ciddi bir geleneğe sahip Avrupa sanatı Türkiy'de nasıl ve ne zaman yankısını buldu? Modernizmin ruhunu heykel sanatında kavrayabilmek için,heykeltraşlar resim sanatının kırılmalarını kavrayabilmek için Soyut dışavurumcularla (Arshile Gorky, Jackson Pollock, Willem de Kooning, Franz Kline,Mark Rothko, Barnett Newman, Ad Reinhardt)  başlayan serüven, çağdaş sanatı nasıl etkiledi. Kavramsal sanat(Joseph KOsuth, Art & Language'dan Abramovich'e uzanan sanatçılar , Kiefer, Ai Wei Wei , Sabancı müzesi sergisi, dünyada güncel sergiler, Simya Çağdaş Sanat seminerinin  konuları olacak). İstanbul'da ilginç sergiler gezilecek ve yorumlanacak.

OKUMAK İSTEDİĞİMİZ KİTAPLAR. ASUMAN K. BÜKE İLE ÇAĞDAŞ EDEBİYAT 18.30-20.30. 15 günde
ASUMAN K. BÜKE İLE ÇAĞDAŞ EDEBİYAT

SALI SAAT 18.30-20.30. 

9 Ekim Lauren Elkin “Flanöz” (çeviri: Doğacan Doğan, Nebula, 2018)

23 Ekim. Jesmyn Ward "Söyle Hayalet Şarkını Söyle" (çev: Begüm Kovulmaz, Doğan Kitap, 2018)

6 Kasım: Dag Solstad “Mahcubiyet ve Haysiyet” (çeviri: Banu Syversten, YKY, 2018)  

15 günde bir Asuman K. Büke ile edebiyat konuşuyoruz

TAKI VE HEYKEL ATÖLYESİ / SABRİNA FRESKO Çarşamba, Cumartesi günleri 11.00-14.00
DOĞA VE GÜMÜŞ, OYUN 2. TAKI VE HEYKEL

Bu yıl Simya Takı ve Heykel atölyesinde OYUN VE OYUNCAKLARI  takı haline getirecek ve çok eğleneceğiz

Takı boyutu gereği bir stilizasyon sanatıdır, oyun da öyle.

 Stilize etmek yüzyıllardır değişik kültürlerin uğraşı olmuştur.

Atölye çalışmalarımızda her zamanki gibi konu , gümüş, ve diğer metal işleme teknikleri birlikte uygulanacak, stilizasyon yöntemlerinin yanı sıra soyut ifade çalışmalarımızda önemli bir yer tutacaktır ..

 

METİN OKUMALARI: EMRE ZEYTİNOĞLU ÇARŞAMBA . SAAT 18.30
METİN OKUMALARI

SANAT VE ZANAAT

KLASİK SANAT: YALÇIN SADAK 5, 12, 19, 26 EKİM
KLASİK SANAT
Klasik Sanat (Rönesans'tan Empresyonizme Resim Sanatı) Sosyal, siyasi, düşünsel arka plan, önde gelen sanatçılar. Dönemler: Ön ve Yüksek Rönesans, Manierizm, Barok, Rokoko, Neo Klasisizm, Romantizm, Realizm, Barbizon ekolü, Empresyonizm.
“TÜRKİYE TARİHİ” ve “ORTAÇAĞ FELSEFESİ” SEDA BİNBAŞGİL “TÜRKİYE TARİHİ” ve “ORTAÇAĞ FELSEFESİ” . 5, 12, 19, 26 Ekim Cuma. saat 18.00-20.00
“TÜRKİYE TARİHİ” semineri ve “ORTAÇAĞ FELSEFESİ” semineri

 

TÜRKİYE TARİHİ semineri Tarihte bilinen ilk Türkler, günümüzde Rusya sınırları içindeki Sibirya’da yaşayan göçebe bir halktı. Batıya göçtüler ve İslamı kabul ettiler, sonra da dünyanın en büyük imparatorluklarından biri olan Osmanlı İmparatorluğu’nu kurdular. 16. yüzyılda gücünün doruğundayken, sınırları Fas’tan İran’a, Polonya’nın güneyinden, Yemen’in güneyine kadar uzanıyordu. Sonra, iki yüzyıllık yavaş bir gerileme dönemine girdi; arkasından da, bir yüzyıl sürecek olan Batılılaşma çabaları geldi. Osmanlı imparatorluğu I. Dünya Savaşının bitimiyle yıkıldı ve Atatürk’ün liderliğini yaptığı Kurtuluş Savaşı’nın ardından da, pek yakında 95.yılını kutlayacak olan Türkiye Cumhuriyeti doğdu. Atatürk devrimleri, İnönü dönemi, çok partili sisteme geçiş, darbeler, koalisyonlar derken, Türkiye birkaç ay önce de parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçti. Seminer, Türkiye tarihinin bu önemli dönüm noktalarını, değişik perspektiflerden ele almaya özen göstererek, özetleme çabası içinde olacaktır.

“ORTAÇAĞ FELSEFESİ” semineri Roma İmparatorluğu önce küçülüp, sonra yıkılınca, Avrupa “Karanlık Çağ”a gömüldü. Yunan ve Roma’dan miras kalan kültürün çoğu yok oldu. Artık bilimin üzerindeki tek hakim “Kilise”ydi, ayakta kalabilen tek felsefe de, Hıristiyanlıkla uyumlu olduğu düşünülen Platonculuğun bir biçimi ve Aristoteles’in yaklaşımlarıydı. Hıristiyanlık belli ki kendisini doğrulamak için felsefi bir temele gereksinim duymuştu. Ancak kültür Avrupa’dan başka her yerde serpiliyordu. Özellikle Çin ve Japonya, şiir ve sanat alanlarında “Altın Çağ”larını yaşarken, Büyük İskender’in imparatorluğuna ait bazı topraklarda Yunan mirası, Avrupa’da olduğundan daha fazla itibar görüyordu. Klasik Yunan filozoflarının eserlerini koruyan ve tercüme eden Arap ve Pers alimler, altıncı yüzyıldan itibaren bu fikirleri İslami kültürle birleştirmeye başladılar. Ayrıca bu Müslüman topraklarda birçok Yahudi filozof, “Yahudi tektanrıcılık” ilkesini, Klasik Yunan terimleriyle açıklamaya çalıştı. İşte “Ortaçağ Felsefesi” semineri, inancın felsefeye egemen olduğu bu bin yıllık dönemde, Tanrı’nın varlığı, yaradılışın anlamı gibi konuları irdeleyen, Hıristiyan, İslam, Yahudi ve bunlara temel oluşturan Bizans felsefelerini ele alacaktır. Ortaçağ ve üç İbrahimî dinin, tarihî gelişimini inceleyerek başlayacak olan bu seminer, Hippolu St. Augustinus, Boethius, İbn Sina, Anselmus, İbn Rüşd, Moses Maimonides, Mevlana Celaleddin Rumi, Nikolas von Kues ve Desiderius Erasmus gibi, dönemin inanç ve düşüncesini şekillendirmiş olan önemli filozofları ele alarak devam edecektir. Seda Binbaşgil ile Cuma akşamları

 

 

ANTİK YUNAN TRAGEDYASI: FERDA KESKİN Gün ve saat Eylül ayında belirlenecek
ANTİK YUNAN TRAGEDYASI

ANTİK YUNAN TRAGEDYASI

Bu seminerde Antik Yunan Tragedyası, mitolojik gelenek ve kozmoloji ile şehir devletin ortaya çıkmasıyla başlayan politik dönüşümün kesişme noktasında ele alınıp incelenecektir. Bu kesişme noktasında beliren gerilim, çelişki ve belirsizliklerin insan eylemine dair düşünme biçimi, dil ve kavramlarda neden olduğu değişikliklerin yepyeni bir edebii tür olan tragedyaya  nasıl yansıdığı metinler üzerinden tartışılacaktır. Tartışma aynı dönemde yeniden şekillenen felsefenin etik ve politik söylemiyle ilişkilendirilerek tamamlanacaktır.

İşlenecek olan Tragedyalar.

Aiskhylos'tan Oresteia üçlemesi.

Sophokles'ten Kral Oidipusi Oidipus Kolonus'ta, Antigone

Euripides'ten Electra

 

 
SİMYA GALERİ
 

Muallim Naci Caddesi No 51 Ortaköy İstanbul Tel: +90 (212) 259 7740 veya 48  info@simyagaleri.com - www.simyagaleri.com - www.sabrinafresko.com