+

Kasım 2020 Programı

Kasım 2020 Seminer Programı ZOOM ile Online


SEMİNER PROGRAMI

SİMYA GALERİ  SEMİNERLERİ Kasım 2020 Programı    ZOOM ile online 


https://us04web.zoom.us/  


Katılmak için info@simyagaleri.com adresine yazabilir, ya da 0212 259 7740 no'lu telefonu arayabilirsiniz.


Simya Galeri Online Seminer Programı Kasım 2020                  


SANAT TARİHİ OKUMALARI 


DOÇ. DR. SERAP YÜZGÜLLER


2, 9, 16, 23, 30 Kasım Pazartesi   Saat :  17.00-19.00


Rönesans Sanatı Seminerleri


2 Kasım Pazartesi: Botticelli, Andrea Mantegna, Giovanni Bellini 9 Kasım Pazartesi: Venedik’te Rönesans: Giorgione, Tiziano


16 Kasım Pazartesi: Kuzey Rönesansı (Jan van Eyck, Rogier van der Weyden)


23 Kasım Pazartesi: Kuzey Rönesansı (Hieronymus Bosch, Yaşlı Pieter Bruegel)


30 Kasım Pazartesi: Alman Rönesans’ının Büyük Ustası: Albrecht Dürer  


ÇAĞDAŞ SANAT 


DOÇ. DR. SEDA YAVUZ.


4, 11, 18, 25 Kasım Çarşamba,  saat 17.00-19.00


'Aslında yaprak sıkılmıştı ağaçtan. Bahaneydi sonbahar...'


04. Kasım Sanat ve gülme: Karikatür Tarihi


11. Kasım Bilmediğini Anmak: Meçhullerin Anıtları


18. Kasım Sanat ve Vandalizm: Yıkmak mı? Yeniden yapmak mı?


25 Kasım Modernizm'in ruhu ve Kadın Koleksiyonerler  


OKUMA KAVŞAĞI


ASUMAN KAFAOĞLU BÜKE


27 Ekim, 3, 10, 17, 24 Kasım Salı Saat : 17.00 - 19.00


Simya Galeri: OKUMA KAVŞAĞI, ZOOM ile online edebiyat semineri.


ASUMAN KAFAOĞLU BÜKE


Salı 27 , Ekim , 3, 10, 17, 24 Kasım, Saat : 17.00 - 19.00


27 Ekim , Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur .


3 Kasım John Milton Kayıp Cennet


10 Kasım, .Anna Burns Sütçü.


17 Kasım , Mitoloji


24 Kasım , Nurdan Gürbilek İkinci Hayat  


YENİÇAĞ TARİH ve FELSEFESİ 


5, 12, 19 Kasım Perşembe  Saat 19.00 - 20.30 


SEDA BİNBAŞGİL, Yeniçağ Tarih ve Felsefesi


5.Kasım Osmanlı’da eyalet yönetimi, toprak düzeni ve ordu, ekonomik & toplumsal yaşam


12.Kasım,  Osmanlı’da din ve kültür


19 Kasım, Osmanlı İmparatorluğu’nun Gerileme Nedenleri Cazda İz Bırakanlar:


CAZDA İZ BIRAKANLAR. AYDA BİR CAZ


saat 19.00-21.00


26 Kasım Billie Holiday


İNSANLIĞIN SERÜVENİ    DR İLKER AKTÜKÜN


6, 13, 20, 27 Kasım  Cuma Saat :  16.00 - 18.00


İnsanlığın Serüveni: İlk İnsandan Modern Dünyaya


Dünyanın 4,5 milyarlık ömrünü bir güne indirger ve gezegenin saat 00:00’da doğduğunu varsayarsak, yaşam sabah 05:00’de ortaya çıkacak ve bütün gün boyu gelişimini sürdürecekti. Bu ölçeğe indirdiğimizde ilk yumuşakçalar ancak akşam 20:00’de belirecekti. Dinozorlar saat 23:00’de meydana çıkıp 23:40’da kaybolacaklardı. İnsan ise ancak 24:00’den önceki son beş dakikada sahneye girecekti, beyin hacimlerinin gelişip modern insanın ortaya çıkışı günün son dakikasında gerçekleşirken, içinde yaşadığımız modern dönemi belirleyen sanayi devrimi ise ancak son 1 saniye önce gerçekleşti. Bu seminer dizisinde insanın ortaya çıkışından modern dünyanın kuruluşuna kadar ki macerasının dönüm noktaları tartışılacaktır. Seminer dizisinde her bölüm bağımsız olarak tasarlanmıştır. İlgi alanına göre tek bir seminer takip edilebileceği gibi birbirini takip eden bölümler aynı zamanda insanlığın serüvenine ilişkin bütünsel bir bakış açısı da sağlayacaktır.


INSANLIĞIN SERÜVENİ II


Sümer’den Harappa’ya, Mısır’dan Çin’e İlk Uygarlıkların Ortaya Çıkışı İlk uygarlıklar nerelerde ve nasıl ortaya çıktı? İlk uygarlıkların benzerlikleri ve farklılıkları nelerdi? İlk devletler nasıl şekillendi? Yazı neden ve nasıl ortaya çıktı? Antik dönemin ilk imparatorlukları nasıl ortaya çıktı? İpek yolu nasıl ortaya çıktı? Farklı inanç, kültür ve dinler nasıl ortaya çıktı?


İNSANLIĞIN SERÜVENİ III


Uygarlığın Avrupa’ya Kayması: Antik Yunan Antik Yunan neden bir felsefe ve bilim coğrafyası olarak ortaya çıktı? Modern dünyanın düşünsel temelleri gerçekten Antik Yunan dünyasında mı atıldı? Antik Yunan’ın diğer antik uygarlıklardan farkı neydi? Atina demokrasisi ne anlam taşıyordu? Antik Yunan’ın düşensel mirası bugün ne anlam ifade ediyor?


İNSANLIĞIN SERÜVENİ IV:


Antik Dünyanın Zirvesi: Roma İmparatorluğu Küçük bir kent devletinden imparatorluğa giden yol nasıl açıldı? Roma’yı diğer antik imparatorluklardan ayırt eden özellikler nelerdi? Roma kendisinden sonra gelen imparatorluklara neden model oldu? Hıristiyanlık Roma İmparatorluğu’nda nasıl bir dönüşüm yaşadı? Roma İmparatorluğu kendisinden sonraki dünyaya neleri miras bıraktı? Roma İmparatorluğu’nun kültürel mirası günümüzü nasıl biçimlendiriyor?


İNSANLIĞIN SERÜVENİ V:


Avrupa’nın Orta Çağı: Avrupa’ya Özgü Bir Sistem Olarak Feodalizm Roma İmparatorluğu’nun çöküşü Avrupa’ya nasıl bir siyasal, toplumsal, ekonomik zemin bıraktı? Avrupa’nın orta çağını bütün diğer coğrafyalardan ayıran özellikler nelerdi? Avrupa’da feodalizm yaşanırken dünyanın geri kalanı nasıl yaşıyordu? Hz. Muhammed ve Charlemagne: Avrupa orta çağında İslam ve Hıristiyan dünyasının karşılaşmasının sonuçları ne oldu? Avrupa orta çağının siyasal aktörleri nasıl bir kültür yarattı? Avrupa orta çağı gerçekten bir “karanlık” dönem miydi?


İNSANLIĞIN SERÜVENİ VI:


Erken Modern Dönem Dünya’nın Doğuşu Avrupa’da nüfus neden artmaya başladı? Haçlı Seferlerinin öngörülmeyen sonuçları ne oldu? Modern dünyanın temellerini atan Rönesans ve Reform neden Avrupa’da ortaya çıktı? Rönesans ve Reform sürecinin doğulu kaynakları nelerdi? Coğrafi keşifler ve “ticari devrim” dünyayı nasıl değiştirdi? Neden Aztekler dünyayı keşfetmedi, neden Avrupalılar dünya keşfine çıktı?


İNSANLIĞIN SERÜVENİ VII:


Modern Kapitalizmin Ortaya Çıkışı ve Aydınlanma Dönemi “Bilimsel Devrim” dünyanın çehresini nasıl değiştirdi? Astronomi (gök bilim) siyasete nasıl etki etti? İngiltere nasıl ve neden “demokrasi”nin beşiği oldu? “Akıl Çağı” olarak adlandırılan Aydınlanma dönemi düşünürlerinin ortak özellikleri neydi? Aydınlanma döneminin modern dünyanın kuruluşundaki anlamı neydi? 


İNSANLIĞIN SERÜVENİ VIII:


Modern Dünyayı Ortaya Çıkartan “Çifte Devrim”: Sanayi Devrimi ve Fransız Devrimi Sanayi devrimi neden İngiltere’de ortaya çıktı? Sanayi devrimi dünyanın çehresini nasıl değiştirdi? Buhar makinesi ve iplik eğirme makinesi insanlık tarihini nasıl değiştirdi? ABD’nin bağımsız bir devlet olarak ortaya çıkması modern dünya için ne anlam ifade ediyordu? Bir istisna olarak başkanlık sistemi neden ve nasıl ABD’de doğdu? Fransız Devrimi’nin evrensel önemi neydi? Fransız Devrimi’yle birlikte modern siyasal düşünceler nasıl biçimlendi? Bir model olarak “ulus-devlet” Fransız Devrimi içinde nasıl doğdu?


İNSANLIĞIN SERÜVENİ IX:


19. Yüzyılda Alt Üst Olan Dünya Değişen sosyolojiye muhafazakâr direnç: Viyana Kongresi mutlak monarşileri nasıl ve neden ihya etmeye çalıştı? 1820-1830-1848 devrimlerinin anlamı neydi, sonuçları ne oldu? Modern siyasal düşünceler, liberalizm, sosyalizm ve milliyetçilik 19. Yüzyılda nasıl biçimlendi? “Komünist Manifesto” ile liberalizm ve sosyalizmin yolları nasıl ayrıldı? İtalya ve Almanya’nın gecikmiş ulusal birliği tarihin akışını nasıl etkiledi? 1870’li yıllar dünya tarihinde nasıl bir kırılmaya yol açtı?


İNSANLIĞIN SERÜVENİ X:


Adım Adım Felakete Yaklaşma: 20. Yüzyıla Gelirken Dünya Sömürgecilik ve emperyalizm dünyanın çehresini nasıl değiştirdi? Bir dönem kapanırken: İmparatorlukların sonu neden ve nasıl geldi? Dünyanın en küçük kıtası dünyanın en büyük kıtasını nasıl sömürge haline getirdi? Haritaların gerçeği: Gördüğünüz her şeye inanıyor musunuz? Ya Afrika gördüğünüzden farklıysa? Sahi paylaşılamayan neydi: I. Dünya Savaşı’na giden yol nasıl döşendi? 20. yüzyıla felaketler çağına hoş geldiniz. I. Dünya Savaşı içinde yaşadığımız dönem için ne anlam taşıyor?


SİNEMA ve FELSEFE


DOÇ. DR. ZEYNEP TALAY ve DOÇ. DR. ÖZGE EJDER


Cumartesi 31 Ekim  7 , 14, 21, 28 Kasım


Saat :  16.00 -  18.00


31 Ekim  ZTT


The Reader (Stephen Daldry, 2008): Duygular, Duygulanımlar, Etik.


7 Kasım  ÖE


Blow-up (Michelangelo Antonioni, 1966) Fenomenoloji.


14 Kasım  ZTT


The Night Porter (Liliana Cavani, 1974): Duygular, Duygulanımlar, Etik.


21 Kasım ÖE


Derrida, (Kirby Dick, Amy Ziering, 2002) Yapısöküm.


28 Kasım ZTT


Güneş Yanığı (Burnt by the Sun, Nikita Mikhalkov, 1995): Duygular, Duygulanımlar, Etik  


info@simyagaleri.com  /  0212 259 7740  /  www.simyagaleri.com